Nechanice vs Kobylice B

Nechanice033Výhra
Kobylice B022Prohra

Report

Soldán Petr – Hochmann Pavel (85´ Dvořák Tomáš), Pechar Jiří (C), Pechar Pavel, Pokorný Ondřej (61´ Šafařík Daniel) – Šauer David, Laštovička Jindřich, Chalupník Tomáš, Kubišta Petr – Kalenský Luboš (46´ Novák Radek), Šafařík Filip

Branky:

47´ Novák Radek

66´ Šafařík Filip

91´ Pechar Jiří (pk)

V úvodním kole nového ročníku jsme doma přivítali tradičního soupeře, rezervní tým Kobylic. Vzhledem k tomu, že šlo o derby, čekalo se nasazení, touha po vítězství a počáteční nervozita. Chtěli jsme potvrdit roli favorita a odstartovat sezonu výhrou. K dispozici nebyl Tomáš Ornst, Adam Plhal, Honza Svoboda, Pepa Steklý, Martin Ziegler a dlouhodobě zraněný Kuba Slánský. Některé otazníky v sestavě vyřešili trenéři a vsadili v útoku na dravé a rychlé mládí.

Nástup do zápasu jsme měli poměrně solidní, byť trochu rozpačitý. Sice vázla kombinace, leckdy se nedařily ani jednoduché přihrávky, přesto, když časomíra ukrojila prvních 20 minut, tak už jsme promrhali minimálně čtyři jasné šance, které jednoznačně volaly po vsítění branky. Postupně neuspěl Luboš Kalenský, David Šauer, Jindra Laštovička a opakovaně Filip Šafařík. Díky tomu se na naše kopačky vkrádala ještě větší nervozita, sami jsme se brzdili přemotivovaností. Kladem však bylo, že příležitosti ke skórování nadále přicházely. Bohužel, nedařilo se proměnit ani šance nejvyloženější. Chyběl klid v zakončení, větší důraz, razance střely anebo přesnější muška, což dokládá např. perfektní položení brankáře hostí Petrem Kubištou, avšak závěrečný lob skončil za brankou. Hosté nás vystrašili především po standardní situaci Víti Trutnovského, když jeho zakončení orazítkovalo břevno za Petrem Soldánem. Na poločasovou přestávku se odcházelo bez branek, byť na počet šancí jsme jasně vévodili. Vědomi si naší převahy a že zápas mohl být rozhodnut, byli jsme mírně rozladěni a snad i frustrováni. Přesto jsme věřili, že se do gólovek znovu dostaneme a tentokrát budeme v zakončení úspěšnější.

Luboše Kalenského se trenéři rozhodli nahradit Radkem Novákem a byl to právě „Vača“, který jako první po narážečce s Tomášem Chalupníkem, světe div se, nenapálil brankáře, ale obstřelil ho na zadní tyč – 1:0 ve 47´. Kýžený gól měl přinést uklidnění, bohužel, efekt se nedostavil a my pokračovali ve festivalu zahozených šancí. Využít se nám povedlo až několikátou v řadě a v 66´ se po centru z pravé strany od Petra Kubišty konečně prosazuje před prázdnou svatyní Filip Šafařík – 2:0. Pět minut předtím nahradil drobně zraněného Ondru Pokorného Dan Šafařík. Možná jsme podlehli dojmu, že je zápas rozhodnut a polevili v koncentraci, za což jsme byli „odměněni“ v minutě 74´, když standardku z hranice vápna využil Tomáš Havlíček, jehož přesně mířenou střelu dokázal Petr Soldán vytlačit jen na tyč, od níž se balon odrazil do sítě – 2:1. Následovala hluchá pasáž, kdy se hrálo především na polovině hřiště s nepřesnostmi na obou stranách. My jsme nedokázali přidat pojišťující a v tu chvíli pravděpodobně rozhodující branku, a tak byli hosté ve hře o bod do posledních minut. V 85´ vystřídal Pavel Hochmann, který se pro něho s atypickou pozicí vyrovnal dobře, a nahradil ho Tomáš Dvořák. Černý scénář se naplnil čtyři minuty před koncem základní hrací doby, kdy se za naši obranu dostal Tomáš Havlíček a šajtlí prostřelil vyběhnuvšího brankáře – 2:2. Když už se všichni přímí i nepřímí aktéři smiřovali s dělbou bodů, přišlo v samém závěru vysvobození. V pokutovém území byl nedovoleným způsobem poslán k zemi Jirka Pechar, který i následně proměnil pokutový kop v první minutě nastavení – 3:2. Zbylé dvě minuty přidaného času jsme přečkali bez ohrožení a připsali si tak vytoužené tři body.

Na utkání lze pohlížet dvěma způsoby… Derby zápasy jsou vždy ošemetné, rozdíly se mažou a bývají nevyzpytatelné. Hráčům svazuje nohy nervozita, přemíra snahy a touha po úspěchu. První pohled na utkání lze měřit optikou předvedeného výkonu, který v tomto utkání rozhodně nebyl ideální, řada hráčů zahrála pod svoje možnosti, dostatečně jsme se nepodpořili, nemakali jeden za druhého, nebyli dostatečně kompaktní a mohou tak vyvstávat pochyby, zdali je výhra zasloužená. Druhý pohled je takový, že na vyložené šance jsme zvítězili jednoznačně, cca 11:3. Využít některé z nich (zejména v prvním dějství), mohlo se utkání pouze dohrávat, hrát uvolněně, dovolit si. Je třeba toto vydřené vítězství správně uchopit, odpíchnout se od kladných věcí a v dalších zápasech být mnohem přesvědčivější. Tým svoji kvalitu rozhodně má a věříme, že si vše sedne.

Vítěznou premiéru si tak připsaly všechny tři posily (Petr Soldán, Tomáš Chalupník a Tomáš Kučera, který byl po celý zápas připraven naskočit, bohužel průběh zápasu nebyl ideální a trenéři nechtěli do defenzívy více zasahovat).

Josef Gall (trenér):

Do zápasu jsme vstoupili docela dobře, ale zahazovali jsme jednu gólovku za druhou. Kluci pak byli přemotivovaní, sházela jednoduchost a vyhovění si. Dnes to nebyl nejlehčí zápas pro nikoho z nás, proto mě moc těší, že i když jsme ztratili dvoubrankové vedení, dokázali jsme výhru urvat a věřím, že nás posune víc, než kdybychom zvítězili třeba 7:1. Cením si touhy a vůle od každého hráče jít za vítězstvím do poslední minuty i přesto, že zápas nešel zcela podle našich představ. Chválím kluky a děkuji všem. 3 body máme a hotovo 😊

Nechanice

31Soldán Petr Brankář