7. 5. 2022 17:00 CK VOTROK 3. třída "západ" 2021/2022

Soldán Petr – Pokorný Ondřej (86´ Forman Martin), Pechar Jiří (C), Ornst Tomáš, Hochmann Pavel – Kubišta Petr, Pechar Pavel (72´ Kohoutek Ladislav), Němec Tomáš, Šauer David (68´ Dvořák Tomáš) – Steklý Josef (46´ Novák Radek), Chalupník Tomáš

Branky:

23´ Šauer David

35´ Chalupník Tomáš

48´ Chalupník Tomáš

První květnovou sobotu jsme za ideálního fotbalového počasí cestovali do Starého Bydžova, který okupuje čtvrtou příčku. Mnoho branek nestřílí, zároveň minimálně inkasuje (3. nejlepší obrana). U nás na podzim Starobydžovští sehráli velmi dobrý part, obecně se tedy očekávalo méně branek a dle kvality hřiště spíše tuhý boj nežli oku lahodící akce. Trenérský tým při skládání sestavy musel vynechat Luboše Kalenského, Tomáše Kučeru, Filipa Šafaříka, Jindru Laštovičku a Marka Chudobu, kteří dnes nebyli k dispozici.

Vstup do utkání měl tentokrát lepší soupeř. My jsme se úvodní čtvrthodinku rozkoukávali, byli zaskočení a pasivní. Postupně jsme se smiřovali se situací, že dnes budeme nuceni podstoupit množství soubojů, které budou hrát prim. Do první gólovky se prodral „Starák“, kdy centrující hráč ze strany našel před brankou svého útočníka, který však střílí pouze do přesouvajícího se Petra Soldána, který míč vykopává. Zdvižený praporek asistenta rozhodčího však signalizoval, že případná branka by nebyla pro ofsajd uznána. Tato varovná situace se na našich hráčích promítla pozitivně a postupně jsme přebírali otěže zápasu do svých rukou. Bojovalo se o každý metr hřiště, občas to byla vyloženě pouze kopaná. Čekalo se na úvodní gól, který bývá v těchto zápasech důležitý. Přichází ve 23´, kdy zvolíme překvapivé řešení standardní situace, Tomáš Chalupník posune vedle stojícímu Ondrovi Pokornému, který mírně z levé strany z kruhu bodlem střílí, brankář vyráží do strany, kde číhá připravený David Šauer a odražený míč nasměruje do sítě – 0:1. Obraz hry je nadále stejný. Domácí hrají jednoduše, hledají své ofenzivní hráče dlouhými pasy. Naše obrana pracuje spolehlivě, útočníky máme pokryté a do vážnější situace soupeře nepouštíme. Postupem času se ve středu hřiště rozehrává Tomáš Němec s Pavlem Pecharem, kteří střeďáky „Staráku“ převyšují. Pavel Pechar se snaží rozdávat balony do stran a za obranu, Tomáš Němec zase využívá svého nízkého těžiště a je často zastavován pouze za cenu nedovolených zákroků. A byl to právě Tomáš Němec, který byl u zrodu druhé gólové akce. Potáhl míč středem hřiště, vyhnul se soupeřům a před vápnem vypálil. Podobně jako při úvodním gólu Davida dobíhá odražený míč Tomáš Chalupník a napíná síť podruhé – 0:2 ve 35´. Starý Bydžov chce v poslední desetiminutovce prvního poločasu vstřelit kontaktní gól a maximálně zjednodušuje hru. Přicházejí dlouhé nakopávané balony. Některé z nich zablokují naši útočníci nebo záložníci, kdy obětavě v zárodku blokují tyto nákopy. Zbytek vyřeší obrana, kde každý její člen podstupuje hlavičkové souboje, několikrát dobře vystoupí a předskočí útočníka. Pár přetažených nákopů sbírá pozorný Petr Soldán. Po nastavení dvou minut první poločas končí.

V šatně zůstal Pepa Steklý, který pětačtyřicet minut oběhal a pomáhal narušovat rozehru Starého Bydžova. Do hry na post středního záložníka vstoupil Radek Novák, na hrot se posunul Tomáš Němec. Jak jsme zaspali začátek úvodního dějství, tak začátek druhého nám klapl na výbornou. „Starák“ operoval v našem vápně, o míč je připravil Jirka Pechar a z pravé lajny nakopnul na Tomáše Němce, který sklepnul pod sebe na Petra Kubištu, a ten vyslal tváří tvář gólmanovi Tomáše Chalupníka. Brankář domácích měl k míči blíže, naštěstí pro nás nevyběhl, proto mohl Tomáš bez problémů umístit míč k opačné straně branky, než ke které gólman padal – 0:3 ve 48´. Po této trefě jsme se vzájemně nabádali, že chceme hrát stále stejně důsledně a nedovolit domácím snížit. Radek Novák je čerstvý a aktivní, nabízí se pro míč. V další příležitosti si Tomáš Chalupník splnil normu, když nastřelil tyč… V další příležitosti trápí obranu „Staráku“ Tomáš Němec, ale střela končí mimo. Domácí kontrují střelami z hranice kruhu, všechny zneškodní Petr Soldán v brance. V 68´ odchází po kvalitním výkonu Ondra Pokorný. Do pole se po delší době dostal Tomáš Dvořák, který se ihned přizpůsobil nastavenému trendu a hnedle svedl dva náročné souboje, a i v dalších minutách neuhnul z žádných srážek a střetů. Na beka se zatáhl Petr Kubišta a ukázal, že tato pozice mu také není cizí. Předskakoval útočníky, byl důrazný a obejít se nenechal. O čtyři minuty později odchází, po dalším vydařeném výkonu, Pavel Pechar a do hry naskakuje Láďa Kohoutek. Ten si ihned mění pozici s Tomášem Chalupníkem, který se tak stahuje do středu zálohy. Gólový dnes mohl být i Tomáš Ornst, který si naběhl na přihrávku Radka Nováka, ale obránce byl u míče dříve. Změna skóre mohla nastat i poté, co soupeř střílí přes hromadu těl, Petr Soldán má zakrytý výhled, avšak skákavá střela dohopsá mimo branku. Další rána míří doprostřed, skočí před Petrem, ten vyráží před sebe a ihned své zaváhání napravuje chycením dorážky. Domácí se nevzdávají a chtějí vstřelit alespoň jeden gól. Proti je však naše obrana, která dnes uskákala spoustu centrů. Čtvrtý zásah do černého měl na noze Láďa Kohoutek, bohužel v nejdůležitější chvíli si šlápl na míč a zakončit nedokázal. V 86´ odchází za potlesku David Šauer, který mač odmakal, svedl spoustu vyhraných soubojů, jezdil nahoru dolu, a hlavně vstřelil první gól. Na posledních cca osm minut se na hrací plochu dostává Martin Forman. I Martin svedl několik soubojů, podržel míč daleko od naší brány. Utkání se blížilo svému závěru. Nic podstatného se již nestalo, proto si odvážíme tři body do Nechanic.

Náročný zápas, který ještě umocnil náš vlažný start. Horší nástup, málo soubojů a pohybu. Důležité bylo, že jsme „Starák“ nejprve nepustili do vedení a poté ke snížení. V kontextu celého utkání je naše výhra zasloužená. Gólově se prosadil David Šauer, který si gól zasloužil, čímž potvrdil výbornou formu. Další dva přidal koncák Tomáš Chalupník. U každého by se dala vypíchnout jeho zásluha. Dnes zahráli všichni (i střídající) podařený part. Fungovala celá defenzíva, nestárnoucí Pavel Hochmann si nic nezadal s bezmála o 30 let! mladším protivníkem, Tomáš Ornst nedaroval ani píď volného prostoru Semerákovi, Jirka Pechar organizoval hru, sbíral dlouhé balony a rozehrával, Ondra Pokorný nevídaným způsobem podporoval útok, stihl i návraty do obrany a má druhé „áčko“ ve druhém zápase. Vše podpořil Petr Soldán další vyčapanou nulou. Záloha taktéž šlapala, napomáhala bránit i podporovat ofenzívu a útok máme takový, že je téměř jistota, že se do šancí dostaneme. Potěšili střídající hráči, kteří do zápasu vlétli po hlavě a přinesli to, co se od nich očekávalo. Byly i horší momenty, takže stále s pokorou a makat dál. Je před námi ještě dost zápasů, pokračujeme.

Josef Gall (trenér):

Po čtvrtečním tréninku jsem řešil složení sestavy (omluveni Filip Šafařík, Jindra Laštovička a Tomáš Ornst, jakožto stabilní členové základu). V pátek bylo ještě hůře, když se k nim přidal Luboš Kalenský, který večer zavolal „v sobotu to nepůjde, je to v …“. Navíc přetrvávající zranění Ondry Pokorného v oblasti třísel nepřidávalo na klidu. Jako správný srdcař stáhl omluvenku Tomáš Ornst a nastoupil do zadních řad, mimochodem celá zadní řada včetně brankáře Petra Soldána byla stoprocentní. Na druhou půli dorazil Radek Novák a vypomohl v záloze. Tým opět prokázal kvalitu, chválím celé mužstvo.