Chlumec C vs Nechanice

13. 8. 2022 10:15 DAHASL Okresní přebor 2022/2023

Chlumec C505Výhra
Nechanice022Prohra

Miroslav Valenta – Ondřej Pokorný (46´ Tomáš Dvořák), Jiří Pechar (C), Tomáš Ornst, Pavel Hochmann (46´ Daniel Šafařík (81´ Tomáš Kučera) – Petr Kubišta, Jindřich Laštovička, Daniel Denk, David Šauer – Tomáš Chalupník, Filip Šafařík

60´ Jiří Pechar

66´ Jindřich Laštovička

V premiérovém mači znovuzrozeného nechanického fotbalu v Okresním přeboru jsme se dle rozlosování soutěže utkali s jedním z aspirantů na postup a sice céčkem Chlumce.  Indicie byly jasné – běhavý tým plný teenagerů, který bude doplněn lavičkou B mužstva s jasně zvolenou strategií a nacvičenými akcemi, které drilují několikrát v týdnu na tréninku. Pro toto utkání byl omluven Petr Soldán, Luboš Kalenský, Pavel Pechar, Radek Novák, Tomáš Němec a Láďa Kohoutek.

Po lehkém oťukávání z obou stran se spustil festival šancí, kdy ofenzívy dominovaly nad obranami. První gól visel ve vzduchu už po třech odehraných minutách, kdy se po kombinační akci zjevil ve vápně Jindra Laštovička a mírně z levé strany postupoval vstříc gólmanovi. Bohužel pro nás se příliš dlouho rozmýšlel, jestli zvolit zakončení nebo přihrávku a výsledkem nebylo ani jedno, pouze míč v rukou gólmana po skrumáži. O dvě minuty později domácí svoji první šanci ihned proměnili. Zdlouhavou rozehrávku našeho hráče domácí zablokovali, vyhověli si a dostali se do vedení – 1:0. Na to jsme reagovali šancí Tomáše Chalupníka, který si po autovém vhazování tělem odblokoval soupeře a z úhlu střílel do noh brankáře. Z následného rohového kopu jsme se neprosadili. Chlumec hrozil rychlými brejky, kdy jeho střeďáci startovali rychlé kraje, kde jsme opakovaně propadali. Skóre se měnilo v 15´, když domácí hlavou po centru z levé strany trefují k tyči – 2:0. Opět máme ihned poté šanci na snížení, Tomáš Chalupník vlastně udělá vše správně, když si před vápnem zpracuje míč, vyhne se obránci a přehazuje vyběhnuvšího gólmana, jenže míč končí těsně nad bránou. V minutě 32´ a 39´ po identických akcí po křídle a následných zpětných přihrávkách na rozeběhnuté forvardy Chlumec dvakrát trestá a odskakuje na 4:0. Výsledek samozřejmě na naše hráče dolehl, máme problém s nátlakovou hrou a kazíme i zdánlivě jednoduché přihrávky. Naopak domácím dodal křídla, takže my spíše odkopáváme před dotěrným soupeřem, který nám nedává ani metr prostoru. Naši kýženou branku má na kopačce Petr Kubišta, který vystihne kiks chlumecké obrany a postupuje z pravé strany tváří v tvář brankáři. Rozhodne se střílet na přední tyč, kterou gólman pokryje, takže výsledkem je pouze rohový kop. Obrázek poločasu, ve kterém domácím spadne do brány takřka vše do čeho kopnou, demonstruje minuta 43´, kdy asi z 30 metrů napřáhne záložník Chlumce a míč zaplave a končí v síti – 5:0. V poslední minutě úvodního poločasu domácí opět zopakují nacvičenou akci dle šablony a střílí do prázdné, trefují však na brankové čáře Jirku Pechara, který odvrací. Poločasové skóre je tedy z našeho pohledu velmi nelichotivé a dle poměru šancí i nezasloužené, jenže se hraje na góly a ten se nám vstřelit nepodařilo.

Do druhého poločasu naskakují Tomáš Dvořák a Dan Šafařík, kteří střídají Ondru Pokorného a Pavla Hochmanna. Nemáme co ztratit (vyjma vysoké ostudné porážky) a přecházíme na jiný systém, a to formaci 5-2-3 při bránění a 3-4-3 při útočení. Dále jsme si sami řekli, že je třeba přitlačit v soubojích a být blíže u hráčů. I domácí střídají, přicházejí další nabuzení mlaďáci. Vyložených šancí zprvu ubylo, hra se odehrává ve středu pole. Chlumec hnán svými náročnými trenéry v intenzitě nepolevuje, my jsme však důslednější i důraznější. V 60´ se řítí Tomáš Chalupník do zakončení a na hranici vápna je nedovoleně sražen k zemi. Nabídnutou standardní situaci využívá Jirka Pechar střelou ke vzdálenější tyči a snižuje na 5:1. Když v 66´ procedí Jindra Laštovička po vybídnutí Dana Denka svoji střelu do sítě a sníží tak na 5:2, cítíme příležitost vrátit se do zápasu. Po gólu jednoznačně volala situace o pár minut později, kdy Petr Kubišta nádherně vysunul Tomáš Chalupníka, jenže tomu zakončení nesedlo dle představ. Do vápna se párkrát probije i Dan Denk, ale poslední obránce mu nedovolí zakončit. Když další dvě tři nadějné situace nevyužijeme a ani domácí do naší otevřené obrany neudeří, končí zápas 5:2 pro domácí.

Do nové a kvalitnější soutěže jsme vstoupili porážkou. Není třeba panikařit, avšak je nutné se poučit z nedostatků. Vybrali jsme si nováčkovskou daň, domácí nám ukázali, jak lehce se lze do šancí dostat a jak je snadno proměnit. Nás mohou mrzet nevyužité příležitosti, kterých bylo opravdu hodně. S trochou štěstí jsme mohli Chlumec daleko více potrápit. Pozitivní je naše vystoupení ve druhém poločase, na který jsme se nevykašlali a alespoň zkorigovali skóre. I tohle všechno fotbal přináší, a proto je to tak krásná a nevyzpytatelná hra. Svoji premiéru v našem dresu zaznamenal brankář Míra Valenta, kterému jsme pobyt na hřišti opravdu neusnadnili a na góly neměl nárok a dále Dan Denk, který ukázal, že zejména v ofenzívě bude přinášet nové možnosti. Zamakáme na trénincích a pokusíme se naplno bodovat v domácím prostředí, kde v sobotu přivítáme Libřice.

Nastoupili jsme v sestavě, která si tuto soutěž vykopala. Než jsme se rozkoukali, prohrávali jsme 2:0 a věděli, že to takhle nepůjde. Prohodili jsme pár pozic, jenže to nezabralo. Chlumec byl na koni a my dole. Poločasové skóre bylo hrozivé, jenže i my jsme mohli pět gólu vstřelit, škoda. Zafungovalo přeskupení formace. Kluci si ve druhém poločase sáhli na dno a malou náplastí je, že jsme ho vyhráli 2:0. Teď už se soustředíme na dalšího soupeře.

1Valenta Miroslav Brankář
13Pechar Jiří Obránce 60'