11. 9. 2021 17:00 CK VOTROK 3. třída "západ" 2021/2022

Report

Soldán Petr – Pokorný Ondřej (46´ Šafařík Daniel), Ornst Tomáš, Pechar Jiří (C), Hochmann Pavel – Steklý Josef (46´ Kalenský Luboš), Laštovička Jindřich, Pechar Pavel, Dvořák Tomáš – Šauer David, Chalupník Tomáš

Branky:

63´ Pechar Jiří (p)

K pátému soutěžnímu utkání jsme cestovali do Klamoše. Připraven nebyl Adam Plhal, Filip Šafařík, Radek Novák, Petr Kubišta a Martin Ziegler.

Soupeř, se kterým jsme dosud neměli tu čest byl pro nás velkou neznámou. Bohužel, místní doslova kopaná „předčila“ naše očekávání. Nerovné hřiště svádí k agresivnímu pojetí a vyhovuje bojovným typům. Leckdy týmy sáhnou po taktice okamžitého přerušení akcí v jejich zárodku, důrazného napadání a dohrávání soubojů i po odehrání balonu, nepuštění soupeře do tlaku…, ale musí to být v rámci určitých mezí. Zdraví máme každý jen jedno.

Fotbalových momentů utkání nabídlo poskrovnu. Přesto jsem se pokusil přiblížit a vystihnout dění na trávníku.

Tak tedy: V úvodu jednoduchá hra z obou stran s cílem neudělat chybu. Postupně přebíráme iniciativu a dostáváme se do několika slibných pozic. Všechny příležitosti však maří brankář Klamoše. Domácí odtušili, že tudy cesta nepovede, a proto upravili svoje pojetí hry. Většina našich výpadů byla přerušena nedovoleným zákrokem už okolo půlící čáry. Škoda, že jsme z nesčetného množství standardních situací nevytěžili úvodní gól, závary byly. Klamoš totálně rezignovala na zakládání útoku, pouze dlouhý nakopnutý balon. Jeden z nich nám na levé straně propadl za obranu a domácí vstřelili branku ve 33´ – 1:0. Zbývajících cca dvanáct minut bylo stereotypních. Náš pokus o útočnou akci, faul menší či větší intenzity, standardní situace, odkop domácích a znovu to samé až do přestávky. Postupem času každý zákrok doprovázely urážlivé a hanlivé výroky na adresu našich hráčů a bohužel byla patrná i snaha o zastrašení hlavního rozhodčího, který trestuhodně dorazil do jámy lvové bez asistentů. O rozruch se ještě postaral hostující útočník a brankář Petr Soldán, kteří se potkali v tvrdém a pro našeho hráče mnohem bolestivějším střetu o míč. Třešnička na dortu přišla v posledních minutách prvního dějství po hlavičce Jindry Laštovičky, kterou zneškodnil domácí obránce volejbalovým blokem pomocí natažené ruky. Zcela zjevnou situaci rozhodčí raději vyřešil odpískáním poločasové přestávky. V kontextu výše uvedeného je až s podivem, že všichni dohráli…

Druhý poločas byl o tom samém, naše snaha o postupný útok, rázné přerušení hry od domácích, standardka a osvobození domácích. Více se diskutovalo a faulovalo než hrálo, což samozřejmě Klamoši hrálo do karet. Při ojedinělém výpadu Klamoš výrazně zahrozila, když tečovaná střela skončila na tyči a dvě dorážky obětavě zablokovali obránci. Naštěstí zafungovalo fotbalové rčení „nedáš dostaneš“. Domácí předvedli další faul v pořadí, tentokráte v pokutovém území, z čehož rezultovala penalta, kterou proměnil Jirka Pechar v 63´ – 1:1. Vyhrocené utkání vygradovalo o tři minuty později po běžném faulu Dana Šafaříka, kterého postižený fyzicky napadl. Do šarvátky se ihned zapojil druhý hráč domácích, kterého přiběhl odtrhnout Petr Soldán. Poté se do rozmíšky zapojilo více hráčů z obou mužstev bez výraznější aktivity, spíše s cílem uklidnit vyhrocenou situaci. Z hloučku hráčů se oddělil domácí hráč a Petr Soldán a oba se častovali urážlivými výroky. Domácí hráč udeřil Petra Soldána rukou, Petr domácího hráče odstrčil, načež domácí hráč zareagoval prudkým kopem nohou. Vložka jako ze špatného filmu nebo spíše bojového sportu. Než se situace vyřešila minuty kvapně ubíhaly. Zbylá pasáž se odehrála s 18 hráči. Dva domácí a dva naši mířili předčasně do kabin, což by dle zapojení a projevené aktivity nezaujatému pozorovateli taky úplně nesedělo, ale co už. Do brány tedy musel z pole Tomáš Dvořák. Ve zbývajícím čase si domácí vypracovali dvě šance, my tři, ale v síti neskončila žádná, a tak se body dělily.

Přihlížející dnes pravděpodobně litovali, že se rozhodli strávit odpoledne na fotbale v Klamoši. Viděli rozháranou, kouskovanou a podrážděnou hru s četným množstvím nedovolených zákroků. Velký pozitivem bylo, že nedošlo k vážnému zranění, protože reálně hrozilo. Spoustě (nejen) příznivcům zážitek z Klamoše znechutil a zkazil dojem z fotbalu. Velká škoda, že jsme neproměnili šance z prvního poločasu, utkání mohlo být rozhodnuto a třeba by ubylo emocí, vulgárních výlevů a nevybíravých zákroků. Záleží na každém klubu, jak a k čemu se dokáže snížit na amatérské úrovni.

FK Nechanice rezolutně odmítá oplácení hrubě nesportovního chování a do dalších zápasů se bude snažit prezentovat odlišným způsobem včetně kontroly emocí a ignorování provokací.