30. 4. 2022 14:00 CK VOTROK 3. třída "západ" 2021/2022

Soldán Petr – Pokorný Ondřej (77´ Kalenský Luboš), Pechar Jiří (C), Šafařík Filip, Ornst Tomáš – Kubišta Petr (90´ Šafařík Daniel), Pechar Pavel (84´ Kohoutek Ladislav), Laštovička Jindřich, Šauer David – Němec Tomáš, Chalupník Tomáš (90´ Forman Martin)

24´ Chalupník Tomáš

36´ Pechar Jiří (p)

70´ Němec Tomáš

81´ Pechar Jiří

Posledního dubna jsme v domácím prostředí hostili celek z Klamoše, tedy soupeře, u kterého se v podzimní části odehrálo nepěkné utkání, jenž po spoustě diskutabilních momentů dospělo k remíze. Stále jde o jediné utkání sezóny, ve kterém jsme si nepřipsali plný bodový zisk. Před domácími fandy jsme chtěli jednoznačně vyhrát a zároveň předvést pohledný fotbal. Pro dnešní mač trenéři postrádali Pavla Hochmanna, Tomáše Kučeru, Pepu Steklého, Marka Chudobu a vykartovaného Tomáše Dvořáka.

Trojice zkušených rozhodčích přivedla oba týmy na nástup do utkání o něco dříve, aby se minutou ticha uctila památka našeho zesnulého přítele. Od začátku utkání jsme potvrzovali roli favorita a udávali tempo hry. Hned v první minutě jsme byli blízko vstřelení gólu, Tomáš Němec postupoval ze strany do vápna, brankář vyráží a obrana odvrací na rohový kop. Úvodní dvacetiminutovka nabídla naše snad 3-4 velmi nadějné příležitosti. Bohužel, v šestnáctce jsme nebyli dostatečně důrazní, hostující defenzíva obětavě zablokovala spoustu střel, které volaly po gólu. Několik situací i s trochou štěstí vyřešil mrštný brankář Klamoše, který se vždy objevil tam, kde být měl a my ho spolehlivě „našli“. A když už byl překonán, pálili jsme do tyčí a břeven. Hosté v úvodu nevyprodukovali akci, po které by musel Petr Soldán zasahovat. Prvně jsme soupeře dokázali překonat ve 24´, kdy se Ondra Pokorný na půlící čáře kličkou vyhnul dotěrnému útočníkovi hostí a postupoval kupředu. Nebyl nikým atakován, takže si míč pohodlně navedl před vápno, mrknul na sebe s Tomášem Chalupníkem a poslal mu z pravé strany nadýchaný centr za obranu, který Tomáš usměrnil do sítě – 1:0. Že to nebyla náhoda, potvrdil Ondra o několik minut později, kdy podobně vybídl ke skórování Jindru Laštovičku, který hlavou orazítkoval břevno a odražený míč hosté odvracejí odkopem do zámezí. V další šanci Tomáš Chalupník uvnitř vápna placírkou po zemi střílí kolem obránce a pokus končí na levé tyči. Dobrou možnost má po rohovém kopu Jirka Pechar, avšak hlavou míří nad bránu. V dalším závaru Pavel Pechar obstřeluje brankáře, ale hostující defenzíva poněkolikáté tělem blokuje nadějný pokus. Z levé strany se několikrát David Šauer zbaví obránce a posílá centr do vápna, bohužel bez gólového vyústění. Ve 36´ je při průniku ve vápně sražen Tomáš Chalupník a hlavní rozhodčí má ihned jasno – penalta. Míč si na bílý puntík staví Jirka Pechar a navyšuje naše vedení – 2:0. Do konce poločasu Klamoš naši bránu neohrozí a my skóre nenavýšíme, proto odcházíme na poločas s dvoubrankovým vedením, kdy ještě spousta situací zůstala nevyužita.

Začátek druhého poločasu je opatrnější. Nejprve máme vše pod kontrolou, opět přicházejí šance (Jindra Laštovička střílí nad, Tomáš Němec kličkuje ve vápně, ale střelu prováhá, Petr Kubišta střílí z pravé strany příliš vysoko…). Oběma stranám je jasné, že náš třetí gól utkání prakticky rozhodne, na druhou stranu, pokud by Klamoš snížila, zápas by dostal nový náboj. Hosté nemají co ztratit, hrají na větší riziko a vysouvají hráče do ofenzívy. V rozmezí od cca 55´ do 70´ hosté praktikují nátlakovou hru a dostávají naši obranu do permanence. Naopak my jsme znervózněli, malinko znejistěli a nehrajeme chytře ani účelně. Pár centrů a méně nebezpečných střel pokryje pozorný Petr Soldán a několikrát se úspěšně snaží založit protiútok dlouhým nákopem, především na Tomáše Chalupníka. Nejnebezpečnější střelu Klamoše schovanou za obránce vytahuje Petr robinsonádou na rohový kop, ze kterého hosté kýženou branku nevytěží. Nebezpečná střela hostujícího stopera končí mimo tyče. V další pasáži je ve vápně podezřelým způsobem atakován Tomáš Němec, píšťalka rozhodčího však mlčí. Následně Tomáš Chalupník střílí těsně mimo, aby o pár minut později trefil pro změnu pravou tyč hostující svatyně. Potom v obrovském závaru neuspějeme snad z pěti dorážek a míč nakonec končí pouze pod gólmanem. Až v minutě 70´ dává zápasu tříbodové razítko Tomáš Němec, který po centru Davida Šauera předskočí a přetlačí obránce a v pádu skákavým balonem zvyšuje na 3:0. O sedm minut později odstupuje autor nahrávky na první gól Ondra Pokorný a do hry vstupuje Luboš Kalenský. Právě Luboš se zapisuje jako jediný z našeho týmu do zápasové listiny trestů, když za hanlivé výrazy vidí z rukou sudího žluté napomenutí. V 81´ bezvadně zafunguje bratrská spolupráce, kdy Pavel Pechar za beky vysouvá Jirku a ten levou nohou po zemi najde skulinu mezi tyčí a gólmanem. V 84´ střídá Pavel Pechar a naskakuje Láďa Kohoutek, který se během pěti minut dvakrát natahuje za balonem, leč marně. V poslední minutě základní hrací doby na chvilku okusí zápasovou atmosféru Dan Šafařík s Martinem Formanem, kteří nahrazují Petra Kubištu s Tomášem Chalupníkem. Chvíli poté zazní závěrečný hvizd a může propuknout oslava vítězství nad houževnatým soupeřem.

Dá se říci, že zápas mohl klidně skončit daleko vyšším rozdílem, 4:0 je, myslíme si, vzhledem k počtu vypracovaných šancí, pro hosty velmi lichotivým výsledkem. Na druhou stranu Klamoš potvrdila, že patří do horní poloviny tabulky. Její hráči svojí obětavostí na poslední chvíli zastavili nebezpečné střely a zejména po začátku druhého poločasu zápas zdramatizovali a donutili nás být stále v plné koncentraci. Kdybychom proměnili nabídnuté příležitosti, zápas by pro nás byl jednodušší, takto byl napínavý po delší dobu. Tak trochu symbolicky v tomto utkání vychytal nulu náš brankář Petr Soldán, který si poradil se všemi situacemi před sebou a několikrát vypomohl s rozehrávkou. Na našich hráčích je vidět, že fungují jako tým a fotbalem se baví.

Josef Gall (trenér):

Soupeře jsme kromě asi čtvrthodinky ve druhém poločase, kdy jsme vypadli z rytmu, přehráli a výrazně předčili v gólovkách. Dnes nám ale nebylo v koncovce tolik přáno, chyběl větší důraz nebo klid v zakončení, ale naštěstí nás to nemusí mrzet. Těší mě, že i proti organizovanějšímu soupeři jsme si vypracovali tolik šancí. Chválím zejména celou zadní řadu s Petrem Soldánem, kteří zápas zvládli bez obdržené branky, a navíc se dnes významně podíleli na gólech vstřelených. Vítězná vlna pokračuje, jedeme dál a díkas všem.