Soutěž: JAKO okresní pohár

Převýšov vs Nechanice

Soldán Petr – Hochmann Pavel, Šafařík Filip, Kučera Tomáš, Šafařík Daniel – Kubišta Petr, Chalupník Tomáš, Pechar Pavel (C) (32´ Kohoutek Ladislav), Steklý Josef – Forman Martin, Kalenský Luboš

Branky:

V rámci JAKO POHÁRU jsme cestovali k utkání s SK Převýšov. Jak už to tak bývá, středeční termín je mnohdy problematický zejména kvůli četným absencím. Z různých důvodů chyběl Tomáš Ornst, Adam Plhal, Honza Svoboda, Jirka Pechar, Ondra Pokorný, Tomáš Dvořák, Jindra Laštovička, Radek Novák, Martin Ziegler a David Šauer.

Úvod střetnutí přinesl vyrovnanou partii s množstvím nepřesných přihrávek na obou stranách, což bylo částečně způsobeno nekvalitním terénem, ale také zbrklou a uspěchanou snahou o kombinaci. Domácí se dostali do první šance v 6. minutě, kdy si na průnikovou přihrávku naběhl útočník, ale přes vyběhnuvšího brankáře Petra Soldána se neprosadil. Po deseti minutách jsme se dostali do mírného tlaku, příležitost měl Martin Forman alias „Sifon“, ale obrana domácích jeho střelu zablokovala. Po následném rohovém kopu a závaru míč skončil mimo branku. V 15. minutě střílí z trestného kopu Tomáš Chalupník, ale na rozdíl od nedělního zápasu v Kunčicích končí míč nad brankou. Ve 20. minutě z naší už tak okleštěné sestavy odstupuje pro zranění kapitán Pavel Pechar a nahrazuje jej útočník Láďa Kohoutek. Došlo k přeskupení sestavy a i nadále jsme byli svědky vyrovnaného klání. V minutě 35., po průnikové přihrávce středem hřiště se domácí prosazují – 1:0. My se snažíme o vyrovnání, ale většinou střílíme ze střední či větší vzdálenosti bez gólového efektu. Do šaten odcházíme s jednobrankovým mankem.

Vzhledem k nemožnosti dalšího střídání (jediný náhradník Jiří Pechar st. plní funkci asistenta rozhodčího) je jasné, že nás čeká druhý poločas za stejného personálního obsazení. Realizační tým má připravené varianty s přesuny hráčů v sestavě pro případný závěrečný tlak. Máme sice optickou převahu, ale do vyložené šance se nedostáváme. U domácích se snaží hlavně agilní Hrabík, ale naše obrana odolává. Velmi dobře křižuje rychlé útočníky zejména Filip Šafařík. S přibývajícím časem některým hráčům logicky dochází síly, protože hrají po delší pauze zaviněné zraněním. Když se připravují změny v sestavě s cílem posílit ofenzivu, tak se prosazují po našem nedorozumění a nedůsledném odkopu domácí a zvyšují v 74. minutě na 2:0. My se přesto tlačíme do ofenzívy, máme náznaky šancí, dobře střílí Luboš Kalenský z levé strany a únik Martina Formana s Láďou Kohoutkem končí pouze rohovým kopem.

Vzhledem k proměnění šancí je vítězství Převýšova zasloužené. Naši hráči, kteří absolvovali tento zápas zaslouží uznání. Všichni vydali maximum svých sil a drželi naše šance na postup téměř po celý zápas. S ohledem na obtížnou personální situaci uprostřed týdne nebudeme muset za dva týdny lepit sestavu v dalším kole poháru…

Zvláštní zmínku zaslouží někteří „fanoušci“ domácích. Jejich způsob fandění, vulgární nadávání rozhodčímu, hráčům hostí i fanouškům je velmi, velmi zvláštní a na pováženou. Na amatérské úrovni zcela zbytečné.

Josef Gall (trenér):

Těžké utkání v nefotbalové atmosféře. My jsme s ohledem na množství absencí sehráli dobrý zápas, který posloužil jako vhodný trénink před sobotním mistrovským zápasem s Lužcem. Při troše štěstí jsme mohli vstřelit první branku my a je otázka, jak by se utkání vyvíjelo. Jsem rád, že nastoupili a předvedli se hráči, kteří v neděli byli na lavičce nebo se vrátili po zranění a získali herní praxi. V kontextu celého zápasu je postup domácích zasloužený.

2 - 0
Konec

Nechanice vs Boharyně

Soldán Petr – Hochmann Pavel, Šafařík Filip, Ornst Tomáš, Pokorný Ondřej – Kučera Tomáš (46´ Novák Radek), Laštovička Jindřich, Chalupník Tomáš, Dvořák Tomáš (66´ Šafařík Daniel) – Pechar Jiří (C), Šauer David

Branky:

40´ Chalupník Tomáš

75´ Laštovička Jindřich

87´ Pechar Jiří

V rámci 2. kola JAKO POHÁRU jsme hostili TJ Bystřice Boharyně. Vzhledem k tomu, že se pohárová utkání hrají v týdnu, trenérský tým musel vyřešit některé absence. Z různých důvodů chyběl Adam Plhal, Honza Svoboda, Luboš Kalenský, Pepa Steklý, Pavel Pechar, Petr Kubišta, Láďa Kohoutek, Martin Ziegler a Martin Forman.

Po první oťukávací pasáži  jsme převzali otěže zápasu a měli míč častěji na svých kopačkách. Zhruba po deseti minutách přišla branková příležitost. Tomáš Chalupník z hranice vápna zakončil do tyče a s dorážkou si postupně neporadil Jirka Pechar a David Šauer, kteří neprostřelili blok těl před sebou. Obrovská šance tedy zůstala nevyužita. Vývoj zápasu byl i nadále v naší režii, bohužel však bez zakončení. Možná trochu paradoxně to byli hosté, kteří se dostali do vedení. Fotbalovou poučkou „když nevíš co s míčem tak vystřel“ se řídil hostující Klimt, jehož dalekonosná střela doplachtila za záda Petra Soldána – 0:1 ve 23´. My jsme územní převahu přetavili v gól v minutě 40´, když centr Jirky Pechara z pravé strany po několika tečích doputoval k Tomáši Chalupníkovi, který jej nasměroval do sítě – 1:1. Z vyrovnání jsme se radovali necelé dvě minuty, protože po sérii chybiček několika hráčů se zčista jasna ocitl hostující Málek před poloprázdnou bránou. Ani pohotový skluz jednoho z našich obránců nezabránil změně skóre – 1:2 ve 42´. Do konce poločasu jsme si šanci nevypracovali a úvodní dějství tedy vyhrála Boharyně, která nám udělila lekci z produktivity. Věřili jsme však, že je v našich silách výsledek otočit. Nabádali jsme se k intenzivnější střelbě.

Druhý poločas pokračoval v nastoleném trendu, tedy naše dobývání, které naneštěstí končilo na hranici vápna. Boharyně spoléhala na dlouhé míče, které měl udržet jejich útočník. Tutová šance dlouho nepřicházela. Na jedničku však vyšla standardní situace zahrávaná Tomášem Chalupníkem z levé strany, kterou si na zadní tyči našel a nejvýše na ni vyskočil Jindra Laštovička a hlavou o zem na bližší tyč nedal brankáři šanci zasáhnout – srovnáno 2:2 v 75´. Strhnout vedení na naši stranu mohl agilní Radek Novák, který si míč navedl podél vápna a vystřelil, avšak hostující brankář vyrazil. Když už gólman neměl šanci zasáhnout, skončil míč těsně mimo po střele přes hlavu od Davida Šauera. Bohužel, David se namísto toho stal smutným hrdinou, když delší dobu sváděl sérii soubojů, ataků a pošťuchování s Klimtem, až neudrželi nervy na uzdě a po rozmíšce putovali oba předčasně pod sprchy po udělené červené kartě. Nepříjemnost pro oba týmy, protože dotyční budou nejspíše chybět v soutěžním programu… Penaltové rozuzlení odmítl Jirka Pechar, když ho na kruhu vápna nedovoleně atakoval Volf, a z nařízeného přímáku sám faulovaný rozhodl – 3:2 v 87´. Naším dalším pohárovým protivníkem bude domácí celek SK Převýšov.

Houževnatý a dotěrný soupeř. Škoda, že jsme skoro celý zápas dotahovali ztrátu. Územní převahu jsme měli značnou a tak si myslím, že je náš postup zasloužený a kluci si ho poctivě vybojovali. Těší mě, že jsme schopni otočit zápas proti výše nasazenému soupeři. Máme volný víkend, takže vyléčit šrámy a v úterý na značkách.

3 - 2
Konec

Nechanice vs Převýšov

Němec Jan – Šafařík Filip, Pechar Jiří, Pechar Pavel (46´ Kubišta Petr), Plhal Adam – Dvořák Tomáš,  Laštovička Jindřich, Hochmann Pavel (74´ Kohoutek Ladislav), Steklý Josef (12´ Rospopa Mykhailo) – Ziegler Martin (46´ Šafařík Daniel), Šauer David

Branky:

10´ Ziegler Martin

36´ Šauer David

59´ Pechar Jiří

70´ Pechar Jiří

72´ Šafařík Daniel

Ve 2. kole VOTROK poháru jsme se dle předem losovaného pavouka na domácím stadionu po čtyřech dnech utkali opět s Převýšovem, který v předchozím kole vyřadil Boharyni a my Cerekvici. Možná trochu překvapivě z prvního kola postoupily dva týmy ze 4. třídy na úkor okresních. Hosté, hnáni pár dní starou prohrou a pohárovými ambicemi, kterými se netajili, nastoupili v optimální sestavě. My jsme postrádali zraněné Jardu Matouška, Honzu Svobodu, Martina Formana. Omluven byl Tomáš Ornst, Erik Svatoš, Ondřej Pokorný, Radek Novák a Honza Čech.

Od úvodních minut se hrál z obou stran svižný fotbal, žádné vyčkávání ani opatrná taktika. My jsme se ujali vedení v 10´, kdy byl v pokutovém území nedovoleně sražen Filip Šafařík a nabídnutou příležitost z bílého puntíku bezpečně proměnil po zemi k tyči v úvodní gól Martin Ziegler. O necelé dvě minuty poté musel bohužel střídat Pepa Steklý, který si obnovil svalové zranění. Na kraj zálohy naskočil Míša Rospopa. Další rozruch nastal v minutě 20., kdy hostující asistent rozhodčího zastavil naši slibně se rozvíjející akci 3 na 1 pro domnělý ofsajd. I přes nevoli téměř všech fanoušků a domácích hráčů rozhodčí Štancl na popud asistenta, který zvedl praporek, akci přerušuje. Nesouhlas s verdiktem nejvíce projevil Martin Ziegler, za což byl „odměněn“ žlutou kartou z kapsičky rozhodčího. Ve 25´ hosté trestají naši nepřesnou rozehrávkou střelou k tyči, na kterou si Honza Němec sáhl, nicméně nedokázal vytěsnit mimo tři tyče. Kapituloval tak až v průběhu pátého zápasu v nechanickém dresu. Neprůstřelnost držel velmi slušných 385 minut a bylo by pěkné, kdyby počínaje příštím zápasem navázal spolu s obranou sérii další. Vedení v zápase jsme si uzmuli zpátky ve 36´, kdy Zieglerův rohový kop propadl na zadní tyč až k Jirkovi Pecharovi, který vracel před bránu a David Šauer křižnou střelou svojí slabší nohou zavěsil. Do přestávky se skóre již nezměnilo, takže se do šaten odcházelo za stavu 2:1.

V poločase došlo hned ke čtyřem střídáním. Za domácí preventivně odstoupil Pavel Pechar a Martin Ziegler a do hry vstoupil Petr Kubišta s Danem Šafaříkem. Hosté kontrovali nasazením dvou ofenzivních hráčů. Stav utkání se měnil v 52´, když po naší další chybné a ležérní rozehrávce hostující Hrabík průnikovou přihrávkou za naši obranu vysunul svého spoluhráče, který zblízka prostřelil Honzu Němce. Začínalo se tedy od znova. Převýšov se vyrovnáním dostal na koně, kdežto my jsme byli v útlumu. V 59´ se Dan Šafařík ve vápně natlačil před hostujícího obránce, který ho zastavil pouze za cenu nedovoleného zákroku. Výsledkem byla druhá odpískaná penalta v náš prospěch. Vzhledem k tomu, že náš tradiční a osvědčený exekutor „Havri“ byl v poločase stažen, tak se k pokutovému kopu postavil Jirka Pechar, který nám mohl vrátit vedení, a tak se také stalo, když míč poslal po zemi k tyči. O jedenáct minut později proběhla obdobná akce, do vápna se tentokrát prodral Tomáš Dvořák a hostující obránce opět zatáhl za ruční brzdu jednoznačným zákrokem za hranicí pravidel a nám tak připadla dnes již třetí příležitost proměnit „desítku“. Míče se opět chopil Jirka Pechar, zachoval pevné nervy a proměnil střelou k opačné tyči než v předešlém případě. Poprvé v zápase jsme soupeři odskočili na rozdíl dvou branek. Ihned po tomto momentu rozkázal hostující stratég svým svěřencům aplikovat ostrovní styl, kterým chtěl ve zbývajících 20 minutách utkání vyrovnat. Výsledkem bylo především několik nevybíravých zákroků, z nichž se minimálně oranžově jevil nešetrný a tvrdý zákrok na Jindru Laštovičku a posléze i Davida Šauera. Oba zmínění si z utkání odnesli naštěstí „jen“ modřiny. V 72´ měl odpracováno Pavel Hochmann, kterého nahradil Láďa Kohoutek. Hosté upravili na konečných 5:3 z našeho pohledu po precizně zahrané standardní situaci tři minuty před koncem. Další příležitost ke snížení jsme hostům neumožnili a zbytek utkání odehráli zkušeně na útočné polovině.

V dalším kole poháru, které se odehraje na jaře 2021, na domácí půdě v rámci čtvrtfinále přivítáme rezervu Vysoké nad Labem, která si jednoznačným výsledkem poradila se Lhotou pod Libčany.

Nepříjemný a houževnatý soupeř, který si u nás chtěl vybojovat postup do další fáze. V zápase jsme ho však za 90 minut do vedení nepustili. I přes početné absence hodnotím naše vítězství jako zcela zasloužené. Nejhůře nám bylo zkraje druhého poločasu za stavu 2:2, avšak zvládli jsme třemi brankami nakročit k postupu. Mrzí brzké zranění Pepy Steklého, kterého budeme nějaký čas postrádat. Chválím do jednoho celý mančaft za příkladnou bojovnost a touhu postoupit dál. Vadilo mi zbytečně přehnané agresivní pojetí od Převýšova v závěru, které bylo za hranou a hrozilo tím nebezpečí úrazu.

5 - 3
Konec

Nechanice vs Cerekvice

Němec Jan – Steklý Josef, Plhal Adam, Pechar Jiří (34´ Šafařík Daniel), Šafařík Filip – Dvořák Tomáš (82´ Forman Martin), Ziegler Martin (68´ Pokorný Ondřej), Hochmann Pavel (57´ Pechar Pavel), Kubišta Petr – Kohoutek Ladislav (46´ Laštovička Jindřich), Šauer David

Branky:

23´ Ziegler Martin

68´ Pechar Pavel

Na nově vybudovaném stadionu jsme svůj první zápas pod hlavičkou OFS HK sehráli v rámci VOTROK POHÁRU a naším soupeřem byla Cerekvice hrající 3. třídu, která v uplynulé nedohrané sezóně ve zmíněné soutěži okupovala pátou příčku. Vzhledem k tomu, že oba trenéři před utkáním disponovali téměř kompletním kádrem, bylo zřejmé, že o postup do dalšího kola usilují oba týmy. Domácí stratég Pepa Gall zvolil taktiku rozložení sil a od úvodního hvizdu jsme oproti soutěžnímu utkání byli svědky pěti změn v zahajovací sestavě. Tento krok se, jak již víme, vyplatil a všichni hráči (zejména ti, kteří v prvním zápase nebyli v základu) potvrdili, že máme soupisku v tento čas nad poměry těchto tříd a že (ne)pravidelný 😊 trénink nese ovoce. Za zmínku stojí ještě fakt, že obrana i útok nastoupily kompletně v odlišném složení od vzpomínaného utkání v Lužci a také, že svůj premiérový start za FKN si odbyl ofenzivní hráč s poměrně kvalitní kopací technikou David Šauer (přestup z FK Sokol Volanov).

První minuty zápasu napověděly, že i díky perfektně sečenému a připravenému pažitu by se mohl hrát kombinační fotbal a na výmluvy typu „že to skáče“ tentokrát není prostor. My jsme se snažili hrát především po zemi, a to se střídavou úspěšností, zatímco hosté vsadili spíše na nakopávané balony k našemu vápnu a následnému svádění soubojů. Jako první zahrozil v 7´ Tomáš Dvořák, jenž se probil po lajně přes několik soupeřů a těm se ho podařilo zastavit až faulem za cenu žluté karty. Z následné standardní situace jsme však kýžený gól nevyprodukovali. Poté se osmělili i hosté, kteří přecházeli do brejků, avšak vždy končili na připravené obraně domácích. Optická převaha i držení míče byla na naší straně. Nefalšované nadšení na tribunách vypuklo v hrané 22´, kdy Martin „Havri“ Ziegler efektně a efektivně zakroutil rohový kop přímo do branky hostí – 1:0. Do poločasu ještě zkoušeli své štěstí střelami ze střední vzdálenosti Petr Kubišta po vybídnutí Pavlem Hochmannem a nová akvizice David Šauer po navedení na střed hřiště, ale oběma střelám chyběla přesnost. Ve 34´ postihlo svalové zranění kapitána Jiřího Pechara, kterého nahradil Dan Šafařík a na post stopera se ze středu zálohy zatáhl dosavadní jediný střelec utkání Ziegler. Hosté vyprodukovali pouze náznaky, které vyřešila defenzíva v čele s pozorným brankářem Honzou Němcem.

Po obrátce Láďu Kohoutka vystřídal Jindra Laštovička, který se zařadil k „veteránovi“ Hochmannovi na střed zálohy. Hosté odpověděli nasazením ofenzivního Běliny. Hra byla oproti prvnímu poločasu méně přesná a více rozkouskovaná. Přibyly souboje a bojovalo se o každý metr hřiště. Cerekvice se nechtěla smířit s nepostupovým stavem a my naopak toužili po uklidňující druhé brance. V 57´ přepouští své místo při zaslouženém potlesku a odmakaném zápase Pavel Hochmann svému jmenovci Pecharovi. Na šanci si diváci museli počkat zhruba do 63´, kdy po přihrávce Pavla Pechara střílel z kruhu Jindra Laštovička, brankář vyráží k osamocenému Petru Kubištovi, který dostal míč do sítě, ale branka nebyla kvůli ofsajdu uznána. Mezitím lavička domácích nabádá hráče ke zklidnění hry a také diskutuje s realizačním týmem hostí. Emoce jsou znatelné, nutno však podotknout, že se jedná o zdravé emoce, nepřekračující duch fair play, obě strany se spíše hecují, nepadají žádné hanlivé nadávky. Vytouženou branku na 2:0 zařizuje v 68´ Pavel Pechar po rychle rozehrané standardní situaci Jindrou Laštovičkou. V téže minutě ještě ze hřiště odchází Martin Ziegler, který se poslední minuty věnoval spíše rozhodčímu, a navíc hrál pod hrozbou druhé žluté karty. Do hry vstoupil Ondřej Pokorný a trenéři přeskupili řady. Pepa Steklý se posunul na kraj zálohy, Ondra Pokorný na beka, Pavel Pechar na stopera a David Šauer se posunul z útoku do zálohy. Následně se po své levé straně dostal k zakončení slabší nohou Tomáš Dvořák, ale brankář vytěsnil na rohový kop. Utkání se přiostřuje z obou stran a Cerekvice čím dál více hrozí ze standardních situací. Všechny situace vyřeší pozorná obrana nebo boxuje Jan Němec do bezpečí. V 82´ trenéři sahají k poslednímu střídání. Vyčerpaného a celý zápas aktivního Tomáše Dvořáka nahrazuje Martin Forman, který si tak rovněž užil pohárové minuty. Pečetit postup mohl definitivně po vysunutí přes celé hřiště Pavlem Pecharem v samostatném úniku ze strany Petr Kubišta, ale trefuje pouze nohy brankáře, což nás ale mrzet nemusí, protože zápas spěje ke svému konci. Odvrátíme ještě několik nebezpečných centrů a hlavní rozhodčí Štancl ukončuje zápas.

V dalším kole poháru, které se odehraje 2. 9. od 17:00, bychom měli opět na domácí půdě přivítat SK Převýšov, který vyřadil TJ Bystřici Boharyni.

První polovinu utkání hrajeme svoji hru a eliminujeme hosty. Druhá polovina je pro nás těžší a hosté jsou nebezpečnější, do stoprocentní gólovky je ale nepouštíme. Druhý gól nám dává velkou naději na postup. Velmi důležité je, že Cerekvici neumožňujeme vstřelit kontaktní branku. Těší fakt, že každý z hráčů odehrál minimálně svůj standard, což nám otevírá různé možnosti do dalších utkání. Vadí jen zranění Jirky Pechara. Máme radost z postupu společně s hráči, které tímto chválím.